T.C. İçişleri Bakanlığı e-icisleri projesi Bilgi Edinme İnsan Hakları Başvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete
 
 
 
 
 
 
 
 
Serik Protokol Listesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Perge ve Aspendos arasında yer alan bu Pamphylia şehri, yamaçları neredeyse tamamen dik, üzeri ise düzlük bir tepede kurulmuştur. İlçemizden 16 km uzaklıkta bulunan ve Antalya-Alanya karayolunun 29. kilometresindeki sapaktan kuzeye dönen yolun 8. kilometresinde yer alan önemli bir şehirdir. Bu tepe, olağan dışı fiziksel yapısıyla uzaktan bile görülebilir.

Diğer tüm Pamphylia şehirleri gibi, Sillyon'un da genel olarak Truva Savaşı'ndan sonra Mopsos ve Calchas isimli kahramanlar tarafından kurulduğu kabul edilir.

Sillyon M.Ö. üçüncü yüzyılda kendi adını taşıyan madeni parasını basmaya başlamıştır. Muhtemelen Roma döneminde Sillyon olarak değişen şehrin ismi, bu paraların üzerinde Sylviys olarak geçer.

Antalya il sınırları içinde Helenistik şehir kalıntılarının en yoğun olduğu Sillyon antik kenti aynı zamanda Helenistik savunmanın en iyi temsil edildiği kent olma özelliğini de korumaktadır.

Sillyon sarp kenarlı bir tepenin üzerinde kurulduğundan şehri surlarla kuşatmaya gerek duyulmamıştır. Sadece eğimin en az olduğu batı ve güneybatı bölümlerinde surlar, kuleler, siperler dikilmiştir. Bunlar, özenli bir taş işçiliği ve büyük teknik uzmanlık sergilemektedir

Sillyon'u gezmek isteyenler sıkı bir tırmanışa hazırlıklı olmalıdır. Ancak tırmanışın sonunda göreceğiniz manzaralar her şeye değecektir. Bu antik kenti gezerken diğer antik kentlerden farklı olarak çok sayıda su kuyusuna sahip olduğunu göreceksiniz.

 T.C.Serik Kaymakamlığı
  2016  - ISAY2 
Orta Mahalle Atatürk Caddesi Serik - Antalya | Telefon: (242) 722 10 04 Faks: (242) 722 14 04