T.C. İçişleri Bakanlığı e-icisleri projesi Bilgi Edinme İnsan Hakları Başvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete
 
 
 
 
 
 
 
 
Serik Protokol Listesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Gökçepınar köyü, Ardıçlı Dağı'nın güneybatısında, Bozkaya Dağı'nın kuzey batısında kurulmuş dağlık bir orman köyüdür. Antalya-Serik karayolu üzerindeki 'Çandır Beldesi Sapağı'ndan kuzeye dönüp, Çandır-Alacami güzergahını takip ettiğinizde kısa sürede Gökçepınar'a ulaşabilirsiniz. Antalya iline 55 km, ilçemize 24 km uzaklıktadır. Köyün içinden Pınarlı Deresi geçmektedir. Eskiden tarihi Aspendos yerleşim yerine kemerlerle ve tünellerle ulaştırılan suyun bu köydeki pınarlardan alındığı söylenmektedir. Halen, tünel ve kemer kalıntılarına rastlanmaktadır.

Yerel halk arasında Asarkaya diye tanınan Örenyeri, Gökçepınar Köyü'nün güneyinde bir kale yerleşimidir. Yerleşimin doğu ve batı uçlarında iyi korunmuş kuleler bulunmaktadır. Doğusunda bulunan kule Aspendos'u, batısındaki ise Sillyon gözetler durumundadır. Doğuda bulunan kule üç ayrı dönemin mimari özelliklerini göstermesi bakımından önemlidir. Kuleler ortalama 500-600 metreden Antalya-Serik ovalarını seyretme imkanı sunmaktadır. Ayrıca buradan ilçemiz Ovacık Dağı'nın görkemli yükselişi de izlenebilmektedir.

Yerleşimin merkezinde kemerli bir girişi olan Bazilika yer almaktadır. Bazilikanın güneyinde ise bir zeytin işliği bulunmaktadır. Bu yerleşim muhtemelen Aspendos Territoriumunun güvenliğini sağlayan bir Peripolion yerleşimidir.

 T.C.Serik Kaymakamlığı
  2016  - ISAY2 
Orta Mahalle Atatürk Caddesi Serik - Antalya | Telefon: (242) 722 10 04 Faks: (242) 722 14 04