T.C. İçişleri Bakanlığı e-icisleri projesi Bilgi Edinme İnsan Hakları Başvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete
 
 
 
 
 
 
 
 
Serik Protokol Listesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Toros Dağları'ndan çıkan bereketli sular, Aksu ve Köprüçay ırmaklarında toplanarak Akdeniz'e dökülür. Bu akarsular doğuda ve batıda yer yer ilçenin doğal sınırını oluşturur. İlçemizin önemli ırmak ve dereleri:

Aksu Irmağı: Eğirdir Gölü'nden çıkarak Antalya sınırına gelene kadar Gebiz nahiyesinde Göksu, Kırkgeçit, Küçük Aksu, Melli nahiyesinde Bulanık, Karacaören ve Kovacık dereleri ile beslenir. Solak civarında Sarısu deresini de bünyesine alıp Boztepe Kumköy civarında denize dökülür.

Köprüçay Irmağı: ilçemizin doğu sınırını oluşturur. Manavgat'ın Derme Yaylası dağlarında doğan muhtelif derelerin birleşmesiyle büyür; Düzağaç ve Zerk köyleri arasındaki diğer dereler bu çaya katılır. Olukköprü mevkiinde derin ve kesif bir çay manzarası alır. İlçenin tarım arazilerini sulayan en önemli kaynaktır.

Akbaş Deresi: Gebiz'in Ağıllı Yayla tarafından doğarak Akbaş köyüne gelir, Karataş köyü önünden geçtikten sonra Bucakköy'de Köprüçay'a karışır. Bu dere kereste nakliyatına elverişlidir.

Üründü Deresi: Hacıkayası mevkiinden başlayarak Sarıabalı'nın Yemişlitahta Mahallesi'nden Üründü köyüne geçer. Burmahancı ve Ayanos (Yeşilyurt) tarafından gelen başka bir dere ile birleşip Acısu Deresi'ne dökülür.

Acısu Deresi: Büğüş dağlarından başlayarak Yanköy'de 'Corlan' adını alır. Pınarcık tarafından gelen dere ile Karıncalı 'Tehnelli' kemeri altında birleşerek Kayaburnu ve Kadriye'den geçip Boğazak'tan denize dökülür.

Beşgöz Deresi: Gebiz'in Yumaklar köyü dağlarından doğup Kumköy civarında denize dökülür. Üzerinde beş gözü bulunan bir kemer bulunur. Günümüzde kemerlerden dört tanesi ayaktadır.

 T.C.Serik Kaymakamlığı
  2016  - ISAY2 
Orta Mahalle Atatürk Caddesi Serik - Antalya | Telefon: (242) 722 10 04 Faks: (242) 722 14 04