T.C. İçişleri Bakanlığı e-icisleri projesi Bilgi Edinme İnsan Hakları Başvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete
 
 
 
 
 
 
 
 
Serik Protokol Listesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
22 km'lik kıyı şeridinde Batıdan başlayarak Kadriye, Belek ve Boğazkent Beldeleri ile denize bağlantısı olan Serik'te balıkçılık turizmden önceki dönemlerde önemli bir geçim kaynağı durumundaydı. Ancak turistik tesislerin sahillerde hızla yükselmesi geçimini balıkçılıktan sağlayan insanların turistik balıkçılığa ya da turistik yat turlarına yönelmelerine sebep olmuştur. Serik'in batısı Aksu çayı ile doğusu ise Köprüçayı ırmakları ile sınırlıdır. Dolayısıyla hem deniz balıkçılığı hem de iç su (ırmak) balıkçılığı noktasında önem arz etmektedir. İç sularda turistik balık avı ve avcılığı söz konusu değildir, ancak yerel halktan balık avı yapanlar bu ırmaklarda sazan, kefal, siroz, çiçek ve alabalık gibi balıkları avladıkları görülmektedir. Kıyı şeridinde ise, kıyıdan olta balıkçılığı, dalarak balık avlamak ve tekneler vasıtası ile yapılan balık avları balıkçıların ilgi alanı halindedir. Özellikler son dönemlerde yabancı turistlerin profesyonel rehberler eşliğinde balık avı turlarına çıktığı görülmektedir. Akdeniz'e kıyı olan Kadriye, Belek ve Boğazkent'ten teknelerle açılan balıkçılar ağ ve olta balıkçılı sırasında grida (lağos), levrek, kefal, sinarit, mırmır, çipura, barbun, kaya balığı, taş gridası, karakulak, mercan, karagöz, ispari, guppes dil balığı, izmarit, akya (kuzu), orkinos, kılıçbalığı ve lambuka gibi balıkları avlama imkânına sahiptir.

 

Antalya, 10600'ü aşan kayıtlı ve belgeli avcı sayısı ile Türkiye'nin en büyük avcı potansiyeline sahiptir. Serik'te de kara avcılığı bakımından çok yoğun bir avcı topluluğunun varlığı söz konusudur. Yaklaşık olarak 2000 avcıya sahip olan Serik, hem iç turizme katkı sağlamakta hem de yeni açılan Devlet Avlakları vasıtası ile dış turizme de hizmet vermektedir. 2013 Merkez Av Komisyonu kararları dâhilinde Serik'e bağlı Gebiz, Akçapınar, Gökçepınar, Etler, Yumaklar, Haskızılören, Akbaş, Karataş ve Bucakköy bölgeleri Devlet Avlağı haline getirilmiş ve bu bölgelerde profesyonel rehberler eşliğinde turistik domuz avı yapılmaya başlanmıştır. Gelecek dönemlerde bölge üzerinde Turistik Avcılığa yönelik olarak Özel Keklik Avlağı açılması da düşünülmektedir. Serik'te av sezonunun açılması ile birlikte bölgede; Bıldırcın, Üveyik, Keklik, Çulluk, Ördek ve Kaz avı yapılabilmektedir. Özellikle bölgenin yüksek kesimlerinde Etler, Yumaklar, Haskızılören gibi köylerinde de Dağ Keçisi (Bezoar Tekesi) avı da yapılabilmektedir. Dağ Keçisi (Bezoar Tekesi) avı hem yabancı hem de yerel avcılar tarafından Doğa Koruma Milli Parklara ödenecek ücret karşılığında gerçekleştirilebilmektedir. Bölgenin ormanlık ve Sulak alanlarında özellikle Kumköy, Akbaş ve Karataş bölümlerinde Orman Çulluğu avı yapılmaktadır. Sahil kesimlerinde Belek, Dikmen, Eminceler, Çandır Abdurrahmanlar, Gebiz, Azaplar Aşağıkocayatak ve yakın köylerde Bıldırcın ve Üveyik avı, yine Belek ve Eminceler, Taşlık, Aşağıkocayatak, Köseler, Abdurrahmanlar, Yukarıkocayatak köylerinin sulak alanlarında da zaman zaman ördek ve kaz avı yapılabilmektedir. Yine bölgenin yüksek ve ava açık olan kesimlerinde de Keklik avı yasal limitler dâhilinde gerçekleştirilmektedir. Yön Bulma (Oryantiring) Günümüzde yoğun iş temposu, çarpık kentleşme, çevre ve gürültü kirliliği insanları rekreasyon (eğlen-dinlen) faaliyeti olarak doğa sporlarına yöneltmiştir. İnsanı günlük yaşamın stresinden uzaklaştırıp doğayla insanı baş başa bırakan doğa sporlarına ilgi her geçen gün artmaktadır. Koşarak Yürüyerek Yön Bulma (Oryantiring) her türlü arazide yapılabilen, katılımcıların kontrol noktalarını harita ve pusula yardımı ile en kısa zamanda bulmaya çalıştığı bir doğa sporudur. Bedensel ve zihinsel çalışmanın ifadesi olan Yön Bulma; bir doğa sporu olarak yediden yetmişe her kesime hitap etmektedir. İlçemiz Gebiz beldesinde, 'Uluslararası Oryantiring Günleri' yarışmalarının düzenlendiği bir Yön Bulma parkuru mevcuttur.
 T.C.Serik Kaymakamlığı
  2016  - ISAY2 
Orta Mahalle Atatürk Caddesi Serik - Antalya | Telefon: (242) 722 10 04 Faks: (242) 722 14 04